• Zbiórka publiczna
    • Społeczny Komitet Budowy Pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego uzyskał zgodę MSWiA na organizację zbiórki publicznej na budowę pomnika. Ty także możesz wesprzeć jego budowę.

      Wesprzyj budowę pomnika

Jednomyślna uchwała Senatu RP w sprawie upamiętnienia postaci łódzkich zapomnianych bohaterów Bitwy Warszawskiej

12.08.2020

Przy życzliwej pomocy senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego doprowadziliśmy do upamiętnienia jednomyslną uchwałą Senatu Rzeczypospolitej postaci łódzkich zapomnianych bohaterów Bitwy Warszawskiej, w tym co dla nas szczególnie istotne kpt. Stefana Pogonowskiego i związanego z naszym miastem 28 Pułku Strzelców Kaniowskich.

Więcej

Aktualizacja w związku z pandemią Covid-19

05.08.2020

W związku z częstymi pytaniami jakie się pojawiają odnośnie daty wybudowania Pomnika kpt. Stefana Pogonowskiego uprzejmie informujemy, że z uwagi na pandemię nie zdołaliśmy zrealizować Pomnika do 15 sierpnia 2020 r., czyli na 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Przyczyną tego przede wszystkim było zamrożenie budżetów firm, które obiecały nam wsparcie w tym roku.

Więcej

Uroczystość upamiętniająca Bitwę Warszawską w Senacie RP

05.08.2020

W dniu 12 sierpnia tego roku będziemy uczestniczyć w uroczystości w Senacie RP upamiętniającej Bitwę Warszawską i jej zapomnianych bohaterów, w tym Stefana Pogonowskiego, a następnego dnia w uroczystości nadania imienia kpt. Stefana Pogonowskiego jednemu ze składów pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Więcej

Kilkutonowa granitowa szabla jest już w Łodzi!

20.02.2019

Jest już gotowa granitowa głownia szabli – główny element pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego. W środę, 20 lutego przywieziono ją do Łodzi. Zanim dotarła do warsztatu kamieniarskiego, gdzie będzie ozdobiona ornamentami i napisami z brązu, przejechała przez centrum miasta. Przez chwilę można było ją zobaczyć na ulicy Piotrkowskiej przy Pasażu Schillera.

Więcej

Kwesta podczas Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze

11.11.2018

Członkowie Komitetu Społecznego Budowy Pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego prosili o wsparcie tej inicjatywy łodzian, którzy uczestniczyli w VIII Pikniku Niepodległościowym w Manufakturze. Piknik odbył się w 11 listopada i był główną częścią łódzkich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej

Spotkanie z siostrzenicą kpt. S. Pogonowskiego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

09.08.2018

PORTRET KAPITANA WCIĄŻ ZDOBI VIRTUTI MILITARI, PRZYPIĘTE W 1921 ROKU

Portret i wiele innych pamiątek związanych z kapitanem S. Pogonowskim pokazała podczas spotkania w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jego siostrzenica, Zofia Jakubowicz. Jak opowiadała, Krzyż Virtuti Militari, przyznany kapitanowi Pogonowskiemu pośmiertnie, przypiął do jego zdjęcia w 1921 roku gen. W. Sikorski. Od tego czasu order nigdy nie był z portretu zdjęty.

Więcej

Łódzka adwokatura wsparła budowę pomnika S. Pogonowskiego

23.06.2018

Podczas Zwyczajnego Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Łodzi, które odbyło się 23 czerwca, przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika kapitana S. Pogonowskiego. Kwestę – na prośbę Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego – zorganizowano dzięki uprzejmości Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi i wsparciu jej dziekana, adw. Jarosława Zdzisława Szymańskiego.

Zwyczajne Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Łodzi miało wyjątkowo uroczysty charakter, bo nawiązywało do obchodów jubileuszu 100-lecia Adwokatury Polskiej. W obradach łódzkiej palestry, które odbyły się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, uczestniczyło wielu zaproszonych gości, m.in. przedstawiciele władz Łodzi i województwa.

W zbiórce środków na budowę pomnika S. Pogonowskiego podczas zgromadzenia adwokatury pomogli członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi, którzy wystąpili w filharmonii w mundurach żołnierzy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Stowarzyszenie działa od 2003 roku i skupia miłośników historii Wojska Polskiego z okresu II RP (lata 1918-1939). Zaproszone do współpracy przez komitet budowy pomnika wspiera jego działania.

Więcej

Spotkanie z siostrzenicą Kapitana Stefana Pogonowskiego

08.05.2018

Zofia Jakubowicz, siostrzenica Stefana Pogonowskiego spotkała się z członkami Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego.

Portret i wiele innych pamiątek związanych z kapitanem S. Pogonowskim pokazała podczas spotkania w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jego siostrzenica, Zofia Jakubowicz. Jak opowiadała, Krzyż Virtuti Militari, przyznany kapitanowi Pogonowskiemu pośmiertnie, przypiął do jego zdjęcia w 1921 roku gen. W. Sikorski. Od tego czasu order nigdy nie był z portretu zdjęty.

Więcej