• Zbiórka publiczna
    • Społeczny Komitet Budowy Pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego uzyskał zgodę MSWiA na organizację zbiórki publicznej na budowę pomnika. Ty także możesz wesprzeć jego budowę.

      Wesprzyj budowę pomnika
Kilkutonowa granitowa szabla jest już w Łodzi!

Kilkutonowa granitowa szabla jest już w Łodzi!

20.02.2019

Jest już gotowa granitowa głownia szabli – główny element pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego. W środę, 20 lutego przywieziono ją do Łodzi. Zanim dotarła do warsztatu kamieniarskiego, gdzie będzie ozdobiona ornamentami i napisami z brązu, przejechała przez centrum miasta. Przez chwilę można było ją zobaczyć na ulicy Piotrkowskiej przy Pasażu Schillera.

Mecenas Piotr Paduszyński, współprzewodniczący Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego, prezentując granitową szablę podczas spotkania z dziennikarzami poinformował, że podczas ubiegłorocznej zbiórki środków na pomnik zgromadzono już ok. 100 tysięcy złotych. To połowa pieniędzy potrzebnych na wykonanie pomnika.

Komitet w ubiegłym roku zbierał pieniądze wśród łódzkich przedsiębiorców, kwestowano także między innymi 15 sierpnia podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, podczas VIII Pikniku Niepodległościowego, który 11 listopada ubiegłego roku odbył się w Manufakturze, podczas Zwyczajnego Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Łodzi (w tej zbiórce pomogli członkowie Stowarzyszenia Strzelcy Kaniowscy). Najmocniej budowę pomnika Pogonowskiego wsparł Pelion S.A., łódzka spółka działająca na rynku ochrony zdrowia, a także Rainbow Tours S.A. oraz samorządy notariuszy i radców prawnych.

Z części zebranych środków sfinansowano zakup czarnego granitu, prace związane z jego transportem i obróbką – wykonaniem granitowej głowni szabli. Autor pomnika, profesor Zbigniew Dudek z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, który również uczestniczył w prezentacji szabli, szuka teraz czerwonego granitu, rozpoczyna też prace związane z przygotowaniem ornamentów i napisów, które będą wykonane z brązu i zostaną umieszczone na pomniku.

- Chcemy w tym roku dokończyć zbiórkę pieniędzy potrzebnych na sfinansowanie budowy pomnika, a potem postawić go i odsłonić najpóźniej w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, czyli 15 sierpnia 2020 roku – mówi Piotr Paduszyński, współprzewodniczący Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego. – Zabiegamy o środki wszędzie, gdzie możemy. Liczymy nadal na wsparcie łódzkiego biznesu, ale oczywiście prosimy o wsparcie wszystkich, którzy chcieliby pomóc w upamiętnieniu kapitana Pogonowskiego.

Powrót do listy aktualności