• Zbiórka publiczna
    • Społeczny Komitet Budowy Pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego uzyskał zgodę MSWiA na organizację zbiórki publicznej na budowę pomnika. Ty także możesz wesprzeć jego budowę.

      Wesprzyj budowę pomnika
Dlaczego pomnik Stefana Pogonowskiego? Dlaczego w Łodzi?
Bitwa Warszawska

Najpierw dlatego, że atak I Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, którym dowodził Stefan Pogonowski był jednym z najważniejszych wydarzeń Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Niektórzy ówcześni historycy i wojskowi uważali nawet, że atak żołnierzy Pogonowskiego zdecydował o wyniku tej bitwy, zdezorientował Sowietów, zapoczątkował ich paniczny odwrót. Był jej punktem zwrotnym – tak twierdził generał Lucjan Żeligowski, dowódca dywizji, w której skład wchodził batalion porucznika Stefana Pogonowskiego.

Stefan Pogonowski był bohaterem

O tym czego dokonali Pogonowski i jego żołnierze w nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 roku pod Wólką Radzymińską, kiedy niespodziewanie uderzyli na skrzydło wojsk sowieckich przedzierających się do Warszawy mocno pamiętano w okresie międzywojennym. Stefan Pogonowski był w tym czasie postacią znaną, jednym z największych, legendarnych bohaterów wojny 1920 roku, wymienianym często obok księdza Ignacego Skorupki. Po II wojnie został całkowicie zapomniany. I dlatego chcemy o nim przypomnieć.

Stefan Pogonowski był łodzianinem

Chcemy, żeby pomnik Stefana Pogonowskiego stanął w Łodzi, bo był łodzianinem. Tu mieszkał, tu na przełomie XIX i XX wieku przeniosła się spod Łęczycy jego rodzina.

100-lecie odzyskania niepodległości

To kolejny waży powód, żeby właśnie teraz przypomnieć o łódzkim bohaterze Bitwy Warszawskiej – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które świętujemy w tym roku. Uważamy, że ta rocznica to bardzo dobry czas, żeby uczcić Stefana Pogonowskiego. Powiedzieć łodzianom i całej Polsce, kim był, dlaczego należy o nim pamiętać. Bo dziś mało kto wie, dlaczego w Łodzi są ulice Pogonowskiego i Strzelców Kaniowskich, co wiąże się z tym nazwiskiem, nazwą tej formacji wojskowej.