• Zbiórka publiczna
    • Społeczny Komitet Budowy Pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego uzyskał zgodę MSWiA na organizację zbiórki publicznej na budowę pomnika. Ty także możesz wesprzeć jego budowę.

      Wesprzyj budowę pomnika
Spotkanie z siostrzenicą kpt. S. Pogonowskiego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Spotkanie z siostrzenicą kpt. S. Pogonowskiego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

09.08.2018

PORTRET KAPITANA WCIĄŻ ZDOBI VIRTUTI MILITARI, PRZYPIĘTE W 1921 ROKU

Portret i wiele innych pamiątek związanych z kapitanem S. Pogonowskim pokazała podczas spotkania w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jego siostrzenica, Zofia Jakubowicz. Jak opowiadała, Krzyż Virtuti Militari, przyznany kapitanowi Pogonowskiemu pośmiertnie, przypiął do jego zdjęcia w 1921 roku gen. W. Sikorski. Od tego czasu order nigdy nie był z portretu zdjęty.

Zofia Jakubowicz przypomniała, że jest siostrzenicą dwóch bohaterów wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921 roku, bo jej wujami byli bracia Pogonowscy: Stefan i Stanisław. Stefan służył w 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, jego brat w 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. Obaj walczyli w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, Stefan poległ pod Radzyminem podczas ataku na bolszewików w nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 r. Obaj są kawalerami orderu Virtuti Militari (Stefana odznaczono tym orderem dwukrotnie) i wielu innych odznaczeń, przyznanych im za odwagę i zasługi w walce. Pani Zofia pokazała w Muzeum Tradycji Niepodległościowych wiele unikalnych fotografii i pamiątek po swoich wujach.

Spotkanie z Zofią Jakubowicz, które odbyło się 9 sierpnia, muzeum zorganizowało wspólnie z Miastem Łódź i Komitetem Społecznym Budowy Pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego. Wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski, który uczestniczył w spotkaniu powiedział, że kpt. Pogonowski został ogłoszony Bohaterem Miesiąca Sierpnia w ramach projektu prowadzonego przez miasto pod hasłem: „12 Bohaterów na 12 Miesięcy Stulecia Niepodległości”. M.in. w ten sposób miasto chce przypominać o tym łodzianinie, czczonym przed wojną jako jeden z największych bohaterów, dziś niemal całkowicie zapomnianym.

W akcję przywracania pamięci o kapitanie Pogonowskim włączyło się również Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Organizowane tu corocznie 15 sierpnia obchody święta Wojska Polskiego odbędą się tym razem pod hasłem „Dzień ze Stefanem Pogonowskim”, będzie w nich uczestniczyć p. Zofia Jakubowicz (program niżej).

Mecenas Piotr Paduszyński, z którego inicjatywy powstał komitet budowy pomnika Stefana Pogonowskiego, przypomniał, że jest gotowy jego projekt, którego autorem jest Zbigniew Dudek, profesor łódzkiej ASP. Profesor Dudek podjął się także wykonania pomnika. Propozycja komitetu zyskała akceptację Rady Miejskiej w Łodzi, miasto wskazało lokalizację pomnika, który ma stanąć na skwerze u zbiegu ulic Pogonowskiego i Legionów. Pieniądze na budowę pomnika mają pochodzić ze zbiórki publicznej – rozpoczynają się pierwsze prace, finansowane z już zebranych funduszy, trwa zbiórka brakujących pieniędzy. Pani Zofia Jakubowicz jest Członkiem Honorowym Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego.

PROGRAM DNIA ZE STEFANEM POGONOWSKIM

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
15.08.2018, godz. 10.00-15.00

10.00-15.00

Pokazy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Łódź 1914 r.

10.00-15.00

Stoisko warsztatowe z puzzlami do układania i mini zabawą Odszukaj Artefakt

13.00

Spotkanie z p. Zofią Jakubowicz, siostrzenicą kpt. S. Pogonowskiego, która opowie o historii wuja i zaprezentuje rodzinne pamiątki

14.15

Spacer po Łodzi: „Śladami Stefana Pogonowskiego”

Powrót do listy aktualności