• Zbiórka publiczna
    • Społeczny Komitet Budowy Pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego uzyskał zgodę MSWiA na organizację zbiórki publicznej na budowę pomnika. Ty także możesz wesprzeć jego budowę.

      Wesprzyj budowę pomnika
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kapitana Pogonowskiego

Inicjatorem zawiązania komitetu budowy pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego jest mecenas Piotr Paduszyński, prawnik, który od ponad 20 lat prowadzi w Łodzi praktykę adwokacką.

O upamiętnieniu kapitana Pogonowskiego zaczął myśleć, gdy przejeżdżając któregoś dnia ulicą Pogonowskiego i sąsiednią, Strzelców Kaniowskich, uświadomił sobie, że nic mu te nazwy nie mówią. Z ciekawości postanowił sprawdzić, czemu Łódź honoruje Stefana Pogonowskiego i – jak wtedy myślał – jakiś pułk, czy ma to związek z historią miasta.

Kiedy dowiedział się, kim był kapitan Pogonowski, czego ze swoimi żołnierzami dokonał, zaczął pytać znajomych, czy wiedzą, skąd nazwy ulic jego imienia i imienia jego pułku w Łodzi. Nikt nie wiedział. I dlatego przyszła mu do głowy myśl, by przypomnieć tego sławnego, znanego przed II wojną światową bohatera i jego dzielnych żołnierzy. Żeby postawić pomnik kapitana Stefana Pogonowskiego.

Pomysłem zainteresował kilku znajomych i przyjaciół – wspólnie postanowili utworzyć Społeczny Komitet Budowy Pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego.

Piotr Paduszyński
Współprzewodniczący

Prawnik, prowadzi w Łodzi praktykę adwokacką od ponad 20 lat. Pracował w Biurze Prezydialnym Urzędu Rady Ministrów uczestnicząc m.in. w obsłudze procesu legislacyjnego w rządzie, doradzał przy szeregu inicjatyw ustawodawczych, w tym przy nowelizacji kodeksu karnego, kodeksu postępowania cywilnego. Ma doświadczenie w nadzorze kapitałowym, jest wykładowcą na szkoleniach dla aplikantów adwokackich w Łodzi.

Robert Dybalski
Współprzewodniczący

Znany łódzki cukiernik, kontynuuje ponad 70-letnią rodzinną tradycję cukierniczego fachu. Zawodu uczył się u Wiesława Sikorskiego, jego pracownia cukiernicza od prawie 30 lat mieści się przy ul. Jaracza, nieopodal Piotrkowskiej. Jest właścicielem sześciu sklepów i czterech pizzerii w Łodzi.

Kazimierz Derczyński

Od pokoleń zawodowo i emocjonalnie związany z Łodzią. Choć ukończył fizykę na UŁ i uczył w łódzkich liceach, postanowił kontynuować rodzinną kupiecką tradycję i 50 lat temu przejął prowadzony przez ojca od 1932 roku sklep. Aktywnie działa w Związku Zrzeszeń Kupców i Usługodawców, pełniąc drugą kadencję funkcję wiceprezesa. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za dynamiczny rozwój, profesjonalizm oraz dostosowanie przedsiębiorstwa do standardów UE. Znany w lokalnym środowisku ze swojej pasji społecznika. Jego stryj Józef służył (starszy sierżant sztabowy) w 28 pułku Strzelców Kaniowskich „Dzieci Łodzi”.

Marek Krakós

Chirurg, urolog dziecięcy. Ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, w 2004 roku obronił pracę doktorską, specjalizację w dziedzinie urologii dziecięcej uzyskał w 2011 roku w Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie”. Obecnie kieruje Odziałem Chirurgii i Urologii Dziecięcej w Ośrodku Pediatrycznym im. J. Korczaka w Łodzi.

Tomasz Adamkiewicz

Absolwent szkoły plastycznej (profil sztuk teatralno-filmowych). Pracuje w łódzkim MPK, jest pasjonatem historii komunikacji miejskiej w Łodzi. Właściciel zabytkowych tramwajów, które sam odrestaurował, m.in. tramwaju SANOK z 1928. Jest prezesem łódzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami".